Atrakcje Elby

Wyspę Elbę kojarzymy jako miejsce pierwszego wygnania Napoleona i… tyle. Mało kto wie on niej więcej – chociażby to, iż jest to trzecia największa wyspa Włoch i jedna z największych wysp Morza Śródziemnego! Ponadto Elba jest oddalona od wybrzeża włoskiego tylko o dziesięć kilometrów, łatwo więc na nią dotrzeć promami, które regularnie na nią kursują. Co zobaczymy na samej Elbie? Zapraszamy do przeczytania o naszych ulubionych atrakcjach! Zanim jednak udamy się w podróż, ostrzegamy – majówka to naprawdę ostatni czas, kiedy możemy w komforcie udać się na wyspę. Jest tam naprawdę gorąco, i letnie wakacje odpadają, chyba, iż spędzimy je w całości na plaży i w dobrze klimatyzowanym hotelu, a nie po to odwiedzamy wyspę, prawda? Potem wyspa robi się znośna w okolicy Wszystkich Świętych, co jest nietypowym ale i ciekawym czasem na odwiedziny. To powiedziawszy, zapraszamy do czytania!

Widok na Marina di Campo na Elbie - fot. Luca Aless.
Widok na Marina di Campo na Elbie – fot. Luca Aless.

Chociaż odradzamy spędzenie całego urlopu na plażowaniu, trudno ukryć, iż plaże stanowią główną atrakcję Elby. Fetovaia jest piękną plażą dla całej rodziny, położoną w pobliżu wioski Marina di Campo. To piaszczysta plaża o wodzie zmieniającej kolor w zależności od pory dnia, w odcieniach błękitu i zieleni. Miłośnikom nurkowania polecamy plażę Pomonte, z krystalicznie czystą wodą oraz pobliskim wrakiem z 1972 roku statku Elviscot.
Villa San Martino nie powala pięknem - fot.  	Wolfgang Sauber.
Villa San Martino nie powala pięknem – fot. Wolfgang Sauber.

Wartą odkrycia jest również historia Elby. Nad wyspą góruje etruski zamek Volterraio, a raczej jego ruiny. Jest on nieco trudny do odwiedzenia, gdyż dojście do niego wymaga nieco wspinaczki. Villa San Martino, gdzie Napoleon przebywał na „wygnaniu” przez dziewięć miesięcy w otoczeniu przepięknej scenerii i „haremu” pięknych kobiet. Ta piękna, pomalowana na złoto willa wypełniona jest pamiątkami po cesarzu. Podobnym muzeum jest miejska Villa dei Mulini, gdzie mieszkały matka i siostra cesarza.
Nieco inną atrakcja jest akwarium na Elbie. Znajdujące się w Marina di Campo, to niewielkie akwarium stanowi dom dla około 150 gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących wody Morza Śródziemnego. To fascynujące miejsce dla miłośników natury małych i dużych. Dla miłośników geologii z kolei polecamy muzeum mineralogiczne w tej samej miejscowości, chociaż nie jest to jakaś wielka atrakcja sama w sobie.
Czy byliście na Elbie? Jeśli tak to kiedy, jak tam dotarliście, gdzie się zatrzymaliście? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach! Koniecznie przeczytajcie też o atrakcjach Sycylii, Sardynii i Elby!

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *