Kiedy pojechać do Włoch?

Wybierając datę naszego pobytu we Włoszech, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, jaki jest cel naszego wyjazdu. Czy zamierzamy spędzić cały dzień na plaży czy wręcz przeciwnie – uprawiając sporty zimowe. A może zwiedzając historyczne włoskie miasta? Po drugie, zastanówmy się, gdzie jedziemy. We Włoszech natrafimy na trzy główne strefy klimatyczne: oceaniczną (podobną do polskiego klimatu, tylko z łagodniejszymi zimami) w Alpach i Apeninach, subtropikalną wilgotną na północy i wschodzie kraju, oraz typowo śródziemnomorską na południu i zachodzie. Każdy z tych klimatów ma odmienną charakterystykę, o czym pisaliśmy już wcześniej.

Dolomity są popularnym kierunkiem wycieczek pieszych we Włoszech
Dolomity są popularnym kierunkiem wycieczek pieszych we Włoszech – fot. Wolfgang Moroder.

Jeśli jesteś fanem narciarstwa i innych sportów zimowych, śnieg znajdziesz we włoskich górach nieco później niż w Polsce. Planując wyjazd z wyprzedzeniem, najbezpieczniej jest zabukować miejsce w lutym, gdyż niezależnie od kurortu w tym miesiącu na 99% pewności napotkasz pokrywę śniegową wystarczającą na szlusowanie po stoku. Jeśli preferujesz wspinaczki w nieco cieplejszym stylu, maj lub październik będą najlepszymi miesiącami na udanie się w Apeniny czy też Dolomity. Temperatura nie będzie na tyle wysoka, by wędrówka stała się katorgą, natomiast też nie na tyle niska, by wymagała ona specjalnego przygotowania. Wiosna i jesień to też najlepsze miesiące na obserwację zachwycającej górskiej przyrody Włoch.
Plac Świętego Marka w Wenecji - fot. Ingo Mehling.
Plac Świętego Marka w Wenecji – fot. Ingo Mehling.

Jeśli chcesz przede wszystkim zwiedzać różnorodne zabytki kultury i historii włoskiej, spędzając większość czasu w miastach bądź ich pobliżu, nasza propozycja jest jedna – zima. W grudniu, styczniu i lutym we Włoszech niezależnie od miejsca panuje najmniejszy ruch turystyczny, w związku z czym ceny będą najniższe, również tłumy znacznie mniejsze. Co więcej, na samym południu kraju, na Sycylii i wyspach położonych na południe od niej, w morzu można pływać nawet w grudniu, co w połączeniu z niskimi cenami i przystępnością normalnie obleganych plaż jest niesamowitą gratką dla miłośników plażowania. Pozostałe miesiące są po prostu zbyt gorące – Polacy nie są przystosowani do chodzenia w temperaturach przekraczających temperaturę ludzkiego ciała, krótko mówiąc.
Baia dei Turchi jest uważana za jedną z najpiękniejszych włoskich plaż - fot. Paride81
Baia dei Turchi jest uważana za jedną z najpiękniejszych włoskich plaż – fot. Paride81

Jeśli natomiast plażowanie jest naszym jedynym celem, a ruszać to będziemy się co najwyżej w nocy na parkiecie, to lato mimo wszystko jest dobrym czasem, by odwiedzić Włochy. Od początku maju do początku października w większości kraju panują niekończące się upały, a na opalanie się czy pływanie na świeżym powietrzu nigdy nie jest zbyt zimno lub zbyt wilgotno. Musimy jednak pamiętać, iż wtedy też napotkamy na najwyższe ceny, a aby zając wygodne miejsce na plaży, często musimy pojawić się tam nawet przed wschodem słońca – nie mówiąc już o tym, iż wiele plaż we Włoszech jest zarezerwowanych do wyłącznego użytku klientów otaczających je hoteli, a pozostałe są często płatne, co musimy mieć na uwadze.
Kiedy odwiedziliście Włochy? Jaką pogodę zastaliście? Jakich smakołyków próbowaliście? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach! Koniecznie przeczytajcie też o atrakcjach Sycylii, Sardynii i Elby!

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *