2012-11-22
Autor: nTimes

Tajemnica nieśmiertelności człowieka tkwi w… meduzie

MeduzaTo odkrycie podważyło podstawowe prawo natury – rodzisz się, a potem umierasz. Turritopsis dohrnii, jeden z gatunków stułbiopława, charakteryzuje to, że jego komórki mogą się różnicować w nieskończoność. – Gdyby udało nam się odkryć, w jaki sposób im się to udaje, moglibyśmy dać ludziom nieśmiertelność – uważa Shin Kubota, który zajmuje się niezwykłym stułbiopławem od 15 lat. Historię jego zmagań opisał „New York Times”.

„Minęły 4 tysiące lat – niewiele więcej upłynęło od momentu, w którym zaczęliśmy odmierzać czas – od kiedy Gilgamesz mówił Utnapiszti, że sekret nieśmiertelności tkwi w koralu na dnie oceanu. Człowiek nieśmiertelny byt odkrył jednak dopiero w 1988 r. – i rzeczywiście żył on na dnie oceanu” – tak zaczyna się okładkowy esej Nathaniela Richa z „New York Times Magazine”.

„Nieśmiertelna meduza”, „meduza Benjamina Buttona”

Odkrycia – jak przypomina Rich – dokonał przypadkiem niemiecki student biologii morskiej mający niewiele ponad 20 lat. Christian Sommer spędzał wakacje na włoskim wybrzeżu, gdzie przeprowadzał badania nad stułbiopławami, niewielkimi bezkręgowcami, które w zależności od fazy życiowej mogą przypominać albo meduzę, albo koral. Wśród setek organizmów, które zebrał podczas swoich morskich poszukiwań, znalazł się ówcześnie mało znany naukowcom gatunek zwany Turritopsis dohrnii. Dziś jest on znany jako „nieśmiertelna meduza” albo „meduza Benjamina Buttona”.

Meduza-Turritopsis-DohrniiSommer umieścił swoje znaleziska na szalkach Petriego, by móc obserwować ich procesy rozrodcze. Po paru dniach zauważył jednak coś dziwnego – Turritopsis dohrnii odmawiał zakończenia swojego żywota. Zamiast tego zaczynał się odmładzać, aż wracał do najwcześniejszej fazy swojego rozwoju – i od tego momentu ponownie zaczynał się rozwijać normalnie.

Niemiecki student na początku nie pojął wagi swojego odkrycia. Musiało minąć 8 lat, zanim pierwszy raz użyto w stosunku do tego dziwnego stułbiopławu określenia „nieśmiertelny”. Dokonała tego w 1996 r. grupa naukowców z Genui w artykule naukowym zatytułowanym „Odwrócić cykl życiowy”. I mimo że materiał podważył dotychczas niepodważalne prawo natury – rodzisz się, a potem umierasz – to nie wywołał spodziewanej sensacji. Od momentu publikacji brać naukowa nie poczyniła wielkich postępów w badaniu Turritopsis dohrnii.

„Komórki różnicują się i przekształcają w inne komórki”

Od 1996 r. udało się jednak dowiedzieć, że odwrócenie procesu starzenia u tego stułbiopława następuje w momencie, gdy organizm choruje, zostaje zraniony czy w inny sposób doświadcza poważnego urazu ze strony czynników środowiskowych. Wiadomo też, że w procesie powrotu do najwcześniejszej fazy rozwoju dochodzi do tzw. transdyferencjacji – komórki macierzyste przeprogramowują się i przekształcają w innego rodzaju komórki, co oznacza, że komórka nabłonkowa może stać się komórką nerwową.

Okazało się też, że nieśmiertelne meduzy w ostatnich dekadach bardzo się rozprzestrzeniły w wodach na całym świecie. Przewożone przez okręty zajmują nowe terytoria błyskawicznie dostosowując się do zastanych warunków. Zajmująca się nimi prof. Maria Pia Miglietta nazwała to „cichą inwazją”.

Mimo to ciągle nie wiadomo najważniejszego: dlaczego ich komórki potrafią się nieskończoną liczbę razy różnicować. Na świecie jest zresztą bardzo mało specjalistów, którzy zajmują się stułbiopławami. Jak powiedział „NYT” prof. biologii morskiej James Carlton, jest dobrze, jeżeli w kraju znajdzie się jeden albo dwóch takich ekspertów.

12
Komentarzy: 3
 1. NTNWP NTNWP pisze:

  Zaprogramowany koniec komórek broni nas przed przedwczesną śmiercią na przypadłość zwaną po łacinie „carcinoma”. Wszystkie „kombinacje” przy telomerazie na żywych organizmach kończyły się zapadnięciem na tę przypadłość.

 2. NTNWP NTNWP pisze:

  scythe_sharpening_stone

  Trzeba zdawać sobie sprawę, że nieśmiertelności nie ma. Nieśmiertelność nie istnieje i dlatego śmierć dla nas nie jest złem, bo po prostu nas nie dotyczy; póki my istniejemy – śmierci nie ma, kiedy zaś śmierć nadchodzi – nie ma już nas (Epikur).

  • Test Test pisze:

   @scythe_sharpening_stone

   Błąd logiczny w tekście na potrzeby nastolatków, lubiących sobie trochę pofilozofować. Po pierwsze nieśmiertelność może istnieć niezależnie od istnienia śmierci. Starasz się udowodnić nieistnienie śmierci, co ma implikować nieistnienie nieśmiertelności.

   Po drugie, dlaczego śmierć miałaby być złem, nawet jeśli mogłaby nas dotyczyć? WTF? Jeżeli coś mnie dotyczy jest złem, jeśli nie, jest dobrem? Bez sensu.

   Śmierć nas nie dotyczy póki my istniejemy – większego absurdu nie słyszałem. Śmierć może co najwyżej nie dotyczyć mnie, kiedy już umrę. Każdy stan, który zmienia stan faktyczny, dotyczy mnie. Kiedy umrę, nie dotyczy mnie życie, nie na odwrót.

   Ponadto, starasz się nieudolnie przekazać filozofów przyrody. Śmierć może być stanem (jest vs nie ma) lub procesem. Jako stan nie-życia, rozpoczyna się kiedyś i tego momentu nie można skrócić na tyle, żeby z całą pewnością trwał tylko w stanie śmierci, a nie stanie życia. Jeżeli śmierć jest procesem, to równie dobrze może dotyczyć nas od momentu narodzin. Wszystko przemija co np. sekundę.

   To tak jakbym powiedział, że mój zamek w drzwiach wejsciowych nie istnieje. Bo kiedy jestem na klatce schodowej, to jeszcze go nie otworzyłem, a kiedy stoje już w mieszkaniu, wszak jest już po wszystkim.

   A co z procesem otwierania? Nawet, gdyby trwał pół sekundy? Czy mogę być tylko w mieszkaniu lub tylko poza nim?

   Niezależnie od tego, jak bardzo jechało „Alchemikiem”, Twój post zmusił mnie do wysiłku, za co dziękuję.

SKOMENTUJ

Zaloguj się i napisz komentarz.

Poznaj Chiny

Artykuły w Kategoriach:

Ziemia Nocą

Komentarze (temp. OFF)

Teleskop Hubble'a